Силвија Стојановска: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| tonyawards =
}}
'''Силвија Стојановска''' ([[1960]]) е позната македонска [[театар]]ска, телевизиска и [[филм]]ска [[актерка]]. Таа е ќерка на познатиот актер [[Ацо Јовановски]] и сопруга на покојниот [[Ненад Стојановски. Позната е по своите ролји во: [[Комедијанти]], [[Заминувањето од Пасквелија]], [[Пред дождот]], [[Трето доба]], [[Како убив светец]] и др.
{{Никулец за биографија}}
Во [[1982]] година дипломирала на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, а веќе следната година се вработила во [[Драмски театар Скопје]].
 
Позната е по своите улоги во: [[Комедијанти (телевизиска серија)|Комедијанти]], [[Заминувањето од Пасквелија]], [[Пред дождот]], [[Трето доба (телевизиска серија)|Трето доба]] и [[Како убив светец (филм)|Како убив светец]].
 
 
[[Категорија:Македонски глумци]]