Разлика помеѓу преработките на „Џанг Хенг“

Одземени 215 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава uk:Чжан Хен)
[[Податотека:Zhang Heng.jpg|thumb|mini|Кинеска поштенска марка со ликот на Џанг Хенг]]
 
'''Џанг Хенг''' ({{роден|||78}} -{{починал|||139}}) бил кинески [[астроном]].
 
И покрај скромната и ненаметлива природа, Џан Хенг станал висок чиновник на дворот на царевите во [[Источен ХадХан]]. Тој бил одличен [[математичар]], царски чиновник, пронаоѓач, [[картографија|картограф]], [[географија|географ]], артист и [[поет]]. Неговите изуми и списи се маѓу највлијателните во тој период, а неговото значење во областа на [[астрномија]]та се споредува со неговиот грчки современик [[Птоломеј]].
 
==Биографија==
 
==Извор==
{{ЕнцОпштаНаука}}
* Енциклопедија „ОПШТА НАУКА“ (преведена на Македонски јазик), Национална и универзитетска библиотека „Свети Кирил и Методиј“, Скопје
 
[[Категорија:Кинески математичари]]