Разлика помеѓу преработките на „Освалд Шпенглер“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: 150п|мини|десно|Освалд Шпенглер '''Освалд Шпе...)
 
[[Податотека:Bundesarchiv Bild 183-R06610, Oswald Spengler.jpg|150п|мини|десно|Освалд Шпенглер]]
'''Освалд Шпенглер''' ([[29 мај]] [[1880]] - [[8 мај]] [[1936]]) бил германски историчар и филозоф, а имал посебен интерес и кон математиката, науката и уметноста. Овој германски мислител е најдобро познат по своето дело [[Залезот на Западот]] (Der Untergang des Abendlandes) <ref>Освалд Шпенглер, Залезот на Западот, том први, Кродо - Скопје, 2007</ref>, објавено во 1918 и 1922 година, во кое што тој предложил нова теорија според која животниот век на цивилизациите е ограничен и на крајот тие се распаѓаат. Во 1920 година, Шпенглер го објавил делото ''Прусизам и Социјализам'' (Preußentum und Sozialismus), каде што ја разгледува националистичката верзија на [[социјализмот]] и [[авторитаризам]]. Шпенглер творел во периодот меѓу двете светски војни и ја подржувал германската хегемонија во Европа. Некои [[Нацизам|нацисти]], како што е Гебелст[[Гебелс]], истакнувале дека Шпенглер е нивен ителектуален претходник, меѓутоа по доаѓањето на [[Адолф Хитлер]] на власт, Шпенглер бил прогонуван, поради неговото одбивање да ги подржи нацистичките идеи за расна супериорност и неговото критичко дело ''Време за одлука''
== Биографија ==
== Извори ==
{{наводи}}
[[Категорија:Германски философи|Освалд Шпенглер]]
[[ar:أوسفالد شبينغلر]]