Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kamanja_referendum_2004.jpg|right|thumb|220x|Плакат за собирање 100.000 потписи за референдумот]]
'''Референдумот од 2004 година''' е распишан со цел изјаснување околу ново-усвоениот Закон за нова територијална поделба на Република Македонија и е одржан на [[7 ноември]] [[2004]]. Согласно [[Уставот на Република Македонија]] и Законот за [[референдум]] и [[граѓанска иницијатива]] од 1998, а по барање на 180.545 граѓани на Република Македонија со право на глас, [[Собранието на Република Македонија]] го распиша задолжителниот референдум за територијалната организација на Република Македонија.
 
На референдумот мнозинството се искажа против новата територијална поделба, но референдумот не беше неуспешен поради не беше постигнат законски потребниот процент од 51% учество на вкупното население.
 
Поддржувачите на новата територијална организација, кои ги опфаќаа владејачките партии, како и некои невладини организации сметаа дека со оваа поделба се исполнуваат обврските од [[Охридски рамковен договор|Рамковниот договор]], а исто така се овозможува поголема независност на општините, односно фискална и физичка [[децентрализација]], која би била невозможна доколку би постоеле микро-општини како во претходната организација.
 
Силниот отпор од страна на противниците на новата поделба резултираше со организирање на [[референдум]].
 
== Референдумска постапка и резултати ==
* [http://www.osce.org/mk/odihr/elections/fyrom/40863 Извештај на ОБСЕ/ОДИХР за Референдумот 2004]
* [http://www.izbori.gov.mk/referendum2004/default.php Официјална страница на Референдумот]
* [http://www.smk-wmc.org/ Официјална страница на Светскиот македонски конгрес]
 
[[Категорија:Референдуми во Република Македонија]]
6.343

уредувања