Разлика помеѓу преработките на „Бозон“

Одземен 11 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Сите честички се или бозони или фермиони. Бозонот е носител на основните интеракции. За бозоните не важи [[Паулиевиот принцип]], затоа може една квантна состојба да зазема повеќе бозони.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
 
* [[Елементарни честички]]
* [[Бозонов гас]]