Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додадени 85 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
== Детство и рана младост ==
Клиф Бартон е роден на 10 фебруари, 1962 година во [[Тенеси]], [[САД]], како најмлад син на Џен и Реј Бартон. Имал постар брат Скот и сестра Кони. Како ученик во средно училиште играл бејзбол за школскиот тим и го освоил првото место на локалниот натпревар со другите училишта. По завршување на средното образование, станал член на бендот [[Траума]]. И покрај гламурот и театралноста на останатите членови при нивните свирки во живо, Бартон бил забележлив по неговото ритмичко удирање со глава и долгата црвена коса. Со овој бенд снимил и една демо-снимка, но таму се успеал да го докаже својот раскошен талент за музицирање.
<ref>Metallica World ''Биографија на Клиф Бартон''[http://www.metallicaworld.co.uk/Cliff%20Burton.htm Metallica World]</ref>
 
== Кариерата со Металика ==
945

уредувања