Разлика помеѓу преработките на „Морено Мозер“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава no:Moreno Moser)
:Трка околу Франкфурт (2012)
:Трофео Лаигвелја (2012)
| updated = 1810 јулисептември 2012
}}
 
'''Морено Мозер''' (роден на {{роден|25|декември|1990}}) е [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[UCI ProTeam]] екипата {{ct|LIQ}}.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/10484/Liquigas-Cannondale-finalises-roster-six-new-signings-on-board-for-2012.aspx|title=Ликвигас-Канондале го заврши изборот, шест нови потписи за 2012|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=23 ноември 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cannondale.com/gbr/news/2012_Liguigas_Cannondale/|title= Претставување на екипата Ликвигас-Канондале 2012 |work=Cannondale Bicycle Corporation|publisher=Dorel Industries|accessdate=18 февруари 2012|date=12 јануари 2012}}</ref> Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италиа]] во [[Џиро д’Италиа 1984|1984]]. Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално.
 
Роден во [[Тренто]], Мозер доаѓа од семејство на професионални велосипедисти; неговите вујковци [[Франческо Мозер|Франческо]] и Алдо завршувале на првите пет места на големите трки, додека Франческо го освоил [[Џиро д’Италиа]] во [[Џиро д’Италиа 1984|1984]]. Неговиот татко Диего, браќата Леонардо и Матео и неговиот братучед Игнацио исто така настапувале професионално.
 
== Кариера ==
 
Настапувајќи за У.С. Монтекорона како јуниор и Арведи Луки Униделта како член, Мозер ѝ се приклучил на професионалната екипа {{ct|LIQ|2011}} во втората половина на 2011, како стажант.<ref>{{cite news|url= http://www.velochrono.fr/actu/2011/moser-et-agostini-lavenir-chez-liquigas/|language=француски|title=Moser et Agostini, l’avenir chez Liquigas|trans_title=Moser and Agostini, the future at Liquigas |work=Velochrono.fr |publisher=Velochrono|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|first=Жером|last=Кристијанс}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.tuttobiciweb.it/index.php?page=news&cod=40537|language=италијански|title=Gli stagisti saranno Stefano Agostini e Moreno Moser|trans_title=Interns will be Stefano Agostini and Moreno Moser |work=Tuttobiciweb|publisher=Prima Pagina Edizioni s.r.l.|date=8 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Мозер останал со {{ct|LIQ|2012|nolink=yes}} и по завршувањето како стажант, потпишувајќи двегодишен професионален договор од 2012.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/galimzyanov-and-brutt-re-sign-for-katusha|title=Галимзјанов и Брут повторно потпишале за Катјуша |date=5 јули 2011|accessdate=18 февруари 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|quote=Ликвигас-Канондале ќе гледа на Морено Мозер во текот на 2013.}}</ref> Мозер ја постигнал својата прва професионална победа во февруари 2012, на Трофео Лаигвелја, откако нападнал сам за победа во последните метри.<ref>{{cite news|url= http://uk.eurosport.yahoo.com/18022012/58/moser-wins-trofeo-laigueglia.html|title=Мозер победи на Трофео Лаигвелја |work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/trofeo-laigueglia-2012/results|title=Мозер победи во Италија |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 февруари 2012|accessdate=18 февруари 2012}}</ref> Го повторил тој потег и на мајската Трка околу Франкфурт, напаѓајќи од четиричлената водечка група, во рамките на последните километри од трката.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11752/Moreno-Moser-escapes-to-win-the-Rund-um-den-Finanzplatz-Eschborn-Frankfurt.aspx|title=Moreno Moser escapes to win the Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt|first=Бен|last=Аткинс |work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/rund-um-den-finanzplatz-eschborn-frankfurt-2012/results|title=Морено Мозер победи Ешборн-Франкфурт |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=1 мај 2012|accessdate=1 мај 2012}}</ref>
 
Мозер ја освоил својата прва трка од [[Светска турнеја UCI|Светската турнеја]] на [[Трка околу Полска 2012|Трката околу Полска]] во јули. Во текот на првата етапа на трката, Мозер отпочнал напад во последниот километар; успеал да се одржи пред остатокот од групата до целта за етапна победа.<ref>{{cite news|url= http://www.bicycle.net/2012/moreno-moser-takes-stage-1-at-tour-de-pologne|title=Морено Мозер победил на етапата 1 на Трка околу Полска|work=Bicycle.net|publisher=Thinkaram|date=10 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> Го одржал водството на трката до четвртата етапа, кога возачот на {{ct|OPQ|2012}} [[Михал Квијатковски (велосипедист)|Михал Квијатковски]] го преземал водството поради бонус секундите добиени на средните спринтови.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12384/Tour-of-Poland-Aidis-Kruopis-edges-Ben-Swift-in-stage-four-sprint.aspx|title=Aidis Kruopis edges Ben Swift in stage four sprint|first=Kyle|last=Moore|work= VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 јули 2012|accessdate=18 јули 2012}}</ref> На претпоследната етапа, Мозер ја однел втората етапна победа откако го поминал возачот на {{ct|SKY|2012}} [[Серхио Енао]] во последните метри, откако се одвоил од групата со напад.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/533909/stannard-attacks-all-the-way-in-tour-of-poland-stage-six.html|title=Станард напаѓал цело време на етапата шест на Трката околу Полска|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=15 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref> Мозер не доживеал никаков проблем на последната етапа и ја освоил трката со пет секунди предност пред Квијатковски.<ref>{{cite news|url=http://www.uci.ch/Modules/ENews/ENewsDetails2011.asp?id=ODQ3MA&MenuId=MTYzMDQ&LangId=1&BackLink=%2FTemplates%2FUCI%2FUCI8%2Flayout%2Easp%3FMenuID%3DMTYzMDQ%26LangId%3D1|title=Мозер го покажа својот талент на Трка околу Полска|work=UCI.ch|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]|date=16 јули 2012 |accessdate=18 јули 2012}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 1. Трофео Лаигвелја
: 1. Трка околу Франкфурт
: 2. [[Гран при Монтреал 2012|Гран при Монтреал]]
: 2. Трофео Мелинда
: 3. Италијанско национално друмско првенство