Разлика помеѓу преработките на „Вистинска опозиција“

с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Genuine Opposition (GO)''' односно '''Вистинска Опозиција''' е политичка партија на Филипините. Целта...)
 
с
'''GenuineВистинска Opposition (GO)опозиција''' односно([[Англиски јазик|англиски]]: '''ВистинскаGenuine Опозиција'Opposition (GO)'') е [[политичка партија]] на [[Филипините]]. Целта на формирањето била да се направи импичмент на претседателката [[Глорија Макапагал-Аројо]]. За време на оформирањето се викала ''United Opposition (UNO)'' или '''Обединета опзиција''' , која била оформена од опозиционерот [[Хехомар Бинај]] во [[јуни]] [[2005]]. Под притисок повторно сменето е името во ''Grand and Broad Coalition (GBC)'' односно '''Голема и широка коалиција'''. На [[15 фебруарфевруари]], [[2007]] партијата го добива сегашното име ''Genuine Opposition''.
 
==Надворешни врски==
*[http://genuineopposition.com Официјален веб -сајт]
 
[[Image:GenuineOpposition_logo.png|150px|left|thumb|Логото на партијата]]
{{политики на Филипините}}
 
[[CategoryКатегорија:Политички партии на Филипините]]