Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Додадени 32 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| label = [[Megaforce Records|Megaforce]], [[Elektra Records|Elektra]]
| associated_acts = [[Metallica]], Agents of Misfortune, [[EZ-Street]], [[Trauma (band)|Trauma]]
| website = [http://www.metallica.com OfficialОфицијален Metallicaвеб-сајт websiteна Металика]
}}
'''Клифорд Ли Бартон''' (1962-1986) беше американски музичар, а воедно и басист на [[:хеви-метал]] бендот [[Металика]]. На групата им се придружи во 1982 година и даде свој придонес во првите три албуми на [[Металика]], кои се сметаат за класици на [[треш-метал]] музиката. Бартон беше познат по неговите виртуозни настапи во живо и по тоа што и ја даваше неопходната ритмика и мелодија на нивните песни. Почина на 27 септември 1986 год, во сообраќајна несреќа за време на турнејата низ [[Шведска]]. Постхумно му беше доделено место во ''Rock And Roll'' куќата на славните како дел од [[Металика]] на 4 април, 2009 година.
Анонимен корисник