Разлика помеѓу преработките на „NGC 4414“

Одземени 4.359 бајти ,  пред 7 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:)
с (r2.7.3) (Робот: Додава az, be, ca, cs, de, en, eo, es, et, fa, fr, he, id, is, it, ja, ko, mg, nl, nn, no, pl, pt, ru, sk, tr, uk, ur, uz, zh)
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:))
|привиден сјај Ч=11
|површински сјај=12,1
|привидни димензии={{#if: 4,4|4,4' x|}} {{#if: 3|3'|{{#if: 4,4|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Вилијам Хершел]]
|датум на откривање=[[13 март]] [[1785]]
|алтернативни ознаки=UGC 7539{{#if: MCG 5-29-85|,|}} MCG 5-29-85{{#if: CGCG 158-108|,|}} CGCG 158-108{{#if: ARAK 365|,|}} ARAK 365{{#if: KUG 1223+315|,|}} KUG 1223+315{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 4414''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Береникина Коса (соѕвездие)|Береникина Коса]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 7539|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4414 се споменува и како UGC 7539{{#if: MCG 5-29-85|, MCG 5-29-85{{#if: CGCG 158-108|, CGCG 158-108{{#if: ARAK 365|, ARAK 365{{#if: KUG 1223+315|, KUG 1223+315{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Вилијам Хершел|Објектот е откриен на [[13 март]] [[1785]] година од страна на [[Вилијам Хершел]]{{#if: рефлекторски телескоп|, со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4414 е од видот Sc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 10,1|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 10,1 mag{{#if: 11|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11 mag{{#if: 12,1|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,1 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 11|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 11 mag{{#if: 12,1|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 12,1 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 12,1|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 12,1 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 4,4|{{#if: 3|NGC 4414 има привидни димензии од 4,4' х 3'.|NGC 4414 има само една позната привидна димензија, која изнесува 4,4'.}}|{{#if: 3|NGC 4414 има само една позната привидна димензија, која изнесува 3'.}}|}}{{#if: 4,4|{{#if: 10,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 11|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,1|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 4,4|{{#if: 10,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 11|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,1|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 155°.<ref name="SEDS"/>
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: |Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува {{#if: |, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, .<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: |Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува .<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: 155|[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 155°.|}}{{#if: 155|{{#if: 10,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 11|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 4,4|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 4414 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 40692. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 108; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 2528. {{#if: 64|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 64.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
== Користена литература ==
{{#if: Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|== Користена литература ==
* Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|}}
 
== Надворешни врски ==