NGC 4076: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4.402 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:)
(Automated import of articles)
 
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:))
|привиден сјај Ч=14,2
|површински сјај=12,9
|привидни димензии={{#if: 0,9|0,9' x|}} {{#if: 0,8|0,8'|{{#if: 0,9|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Вилијам Хершел]]
|датум на откривање=[[27 арпил]] [[1785]]
|алтернативни ознаки=UGC 7061{{#if: MCG 3-31-34|,|}} MCG 3-31-34{{#if: CGCG 98-46|,|}} CGCG 98-46{{#if: CGCG 128-12|,|}} CGCG 128-12{{#if: IRAS 12019+2029|,|}} IRAS 12019+2029{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 4076''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Береникина Коса (соѕвездие)|Береникина Коса]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 7061|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4076 се споменува и како UGC 7061{{#if: MCG 3-31-34|, MCG 3-31-34{{#if: CGCG 98-46|, CGCG 98-46{{#if: CGCG 128-12|, CGCG 128-12{{#if: IRAS 12019+2029|, IRAS 12019+2029{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Вилијам Хершел|Објектот е откриен на [[27 арпил]] [[1785]] година од страна на [[Вилијам Хершел]]{{#if: рефлекторски телескоп|, со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4076 е од видот Sab.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 13,4|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 13,4 mag{{#if: 14,2|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag{{#if: 12,9|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 14,2|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,2 mag{{#if: 12,9|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 12,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 12,9|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 12,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 0,9|{{#if: 0,8|NGC 4076 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.|NGC 4076 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,9'.}}|{{#if: 0,8|NGC 4076 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.}}|}}{{#if: 0,9|{{#if: 13,4|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 14,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 0,9|{{#if: 13,4|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 14,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. [[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 75°.<ref name="SEDS"/>
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: |Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува {{#if: |, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, .<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: |Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува .<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: 75|[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 75°.|}}{{#if: 75|{{#if: 13,4|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 14,2|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 0,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 4076 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 38209. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 1444. {{#if: 135|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 135.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).|== Користена литература ==
{{#if: Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General
Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"",
Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).|== Користена литература ==
* Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General
Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"",
Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).|}}
 
== Надворешни врски ==