Јанус: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Јанус''' првобитно бил почитуван како римски бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на [[војна]]та и [[мир]]от, на времето и на секој почеток при што бил именуван и првиот месец на годината, [[јануари]].
 
Јанус бил чувар на [[вселенатавселена]]та и присуствувал во раѓањето на секое човечко суштество. Бил претставуван со [[жезол]] во десната рака, со [[клуч]] во левата, и со две лица: едно младешко, што гледало напред, во иднината, и едно старо, што гледало назад, во минатото. [[Храм]]от што му бил посветен нему во време на мир бил затворен, а во време на војна секогаш бил отворен.
{{биог-никулец}}
[[Категорија:Римска Митологија]]