Разлика помеѓу преработките на „Јанус“

Додадени 214 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Јанус''' првобитно почитуван како бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на војната и [[м...)
 
с
[[Слика:Janus-Vatican.JPG|Негова скулптура во [[Ватикан]]|right|thumb]]
'''Јанус''' првобитно почитуван како бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на [[војна]]та и [[мир]]от, на времето и на секој почеток. Јанус бил претставуван со [[жезол]] во десната рака, со [[клуч]] во левата, и со две лица: едно младешко, што гледало напред, во иднината, и едно старо, што гледало назад, во минатото. [[Храм]]от што му бил посветен нему во време на мир бил затворен, а во време на војна секогаш бил отворен.
'''Јанус''' првобитно бил почитуван како бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на [[војна]]та и [[мир]]от, на времето и на секој почеток при што бил именуван првиот месец на годината, [[јануари]].
 
'''Јанус''' првобитно почитуван како бог на сонцето а подоцна: бог на годината, на [[војна]]та и [[мир]]от, на времето и на секој почеток. Јанус бил претставуван со [[жезол]] во десната рака, со [[клуч]] во левата, и со две лица: едно младешко, што гледало напред, во иднината, и едно старо, што гледало назад, во минатото. [[Храм]]от што му бил посветен нему во време на мир бил затворен, а во време на војна секогаш бил отворен.
{{биог-никулец}}
[[Категорија:Митологија]]