Разлика помеѓу преработките на „Пирамида (геометрија)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{|class="wikitable" bgcolor="#ffffff" cellpadding="5" align="right" style="margin-left:10px" width="280"
!bgcolor=#e7dcc3 colspan=2|Пирамида
|-
|align=center colspan=2|[[Податотека:Pyramid.svg|240п|Квадратна пирамида]]
|-
|bgcolor=#e7dcc3|Страни||''n'' [[триаголник|триаголници]]ж,<br>1 [[многуаголник|''n''-аголник]]
|-
|bgcolor=#e7dcc3|Рабови||2''n''
|-
|bgcolor=#e7dcc3|Темиња||{{nowrap|''n'' + 1}}
|-
|bgcolor=#e7dcc3|Симетриска група||C<sub>''n''v</sub>, [''n''], (*''nn''), order 2''n''
|-
|bgcolor=#e7dcc3|Ротациона група||C<sub>''n''</sub>, [''n'']<sup>+</sup>, (''nn''), order ''n''
|-
|bgcolor=#e7dcc3|Дуален полиедар||самодуален
|-
|bgcolor=#e7dcc3|Својства||конвексен
|}
[[Податотека:Видови на пирамиди.svg|мини|десно|350п|Видови на пирамиди]]