Разлика помеѓу преработките на „Пирамида (геометрија)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Видови на пирамиди.svg|мини|десно|250п|Видови на пирамиди]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
 
[[Податотека:Pyramid.svg|thumb|Правилна пирамида]]
 
== Дефиниција ==
Пирамидата е дефинирана:
 
* Кога базатаосновата (која претставува многуаголник) е поставена во теоретска [[рамнина (математика)|рамнина]]
* Постои висина, чија почетна точка е во рамнината
* Крајните точки на висината се споени со базатаосновата
 
== Поделба ==
Во однос на базатаосновата пирамидите се поделени на:
 
* Триаголни (базатаосновата претставува [[геометриска слика]] - [[триаголник]])
* Четриаголни (базатаосновата претставува - [[четириаголник]])
* Повеќе страна пирамида (базатаосновата е повеќеаголен [[полигонмногуаголник]])
 
Пирамидата е правилна кога сите страни се еднакви по должина.
* Коси
 
== [[Волумен]] и [[Плоштинаплоштина]] ==
 
'''[[Формула]] за пресметување на волумен:'''