Разлика помеѓу преработките на „Хале (Зале)“

Додадени 40 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Ehrlich91 ја премести страницата Хале на Хале (Зале) презапишувајќи врз пренасочување: официјалното име на градот гласи вака)
| Bundesland = Saxony-Anhalt
| Art = Град
| Landkreis = [[УрбаниУрбан окрузи во Германија|Слободен град]]округ
| Höhe = 87
| Fläche = 135,01
| Gemeindeschlüssel = 15002000
| PLZ = 06108-06132
[[Податотека:Halle (Saale) Roter Turm - Blick vom Graseweg.JPG|thumb|250px|Црвената кула - подигната помеѓу 1418 и 1506]]
 
'''Хале (Зале)''' е најголемиот град во [[Германија|германската]] [[Покраини во Германија|покраина]] [[Саксонија-Анхалт]]. Исто така, наречен е и '''Хале ан дер [[Зале]]''' (буквално '''Хале на реката Зале''', и во некои историски докази, едноставно '''Зале''' по реката) сè со цел да се направи разлика од градот [[Хале, (Северна Рајна-Вестфалија)|Хале]] во [[Северна Рајна-Вестфалија]]. Моменталното официјално име на градот е '''Хале (Зале)'''.
 
== Географија ==
|- valign="top"
|
* {{flagiconзнамеикона|Финска}} [[Оулу]], [[Финска]] <small>''(од 1968)''</small><ref name="Oulu">{{цитирана веб страница |url=http://www.ouka.fi/kansainvalisyys/english/ystavyyskaupungit.html|title=Збратимени градови|work=www.ouka.fi|accessdate=7 ноември 2009}}</ref>
* {{flagiconзнамеикона|Португалија}} [[Коимбра]], [[Португалија]] <small>''(од 1974)''</small>
* {{flagiconзнамеикона|Австрија}} [[Линц]], [[Австрија]] <small>''(од 1975)''</small>
* {{flagiconзнамеикона|Франција}} [[Гренобл]], [[Франција]] <small>''(од 1976)''</small><ref name="Grenoble">{{цитирана веб страница|author=Жером Стефенино, Маргерит Масон |url=http://www.grenoble.fr/jsp/site/Portal.jsp?page_id=92|title=Град Гренобл - Соработки со други градови|work=Grenoble.fr|accessdate=29 октомври 2009}} {{Dead link|date=септември 2010|bot=H3llBot}}</ref>
||
* {{flagiconзнамеикона|Германија}} [[Карлсруе]], [[Германија]] <small>''(од 1987)''</small>
* {{flagiconзнамеикона|Германија}} [[Хилдесхајм]], [[Германија]] <small>''(од 1992)''</small>
* {{flagiconзнамеикона|Русија}} [[Уфа]], [[Русија]] <small>''(од 1997)''</small>
|}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons|Halle}}
 
* [http://www.halle.de/ СлужбенаОфицијална страница]
* [http://www.international.uni-halle.de/ Универзитет Мартин Лутер Хале-Витенберг]
* [http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,695837-1,00.html „Ново германско подигнување“], ''[[Тајм (списание)|Тајм]]'', 12 септември 2004