Разлика помеѓу преработките на „Дрезден (административен округ)“

нема опис на уредувањето
== Историја ==
 
Административниот округ Дрезден настананастанал на 1 август 2008 и го наследил минатиот округ Дрезден.
 
== Административна поделба ==
 
{|
! width="50%" | Окрузи <br />''Kreise''
 
== Поврзано ==
 
* [[Дрезден (округ)|Округ Дрезден]]
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.rp-dresden.de/ Службена странастраница]
 
{{Владин округ (Саксонија)}}
 
{{coord|51.17|14.0|display=title|format=dms}}
 
{{DEFAULTSORT:Dresden (Region)}}
[[Категорија:Географија на Саксонија]]
[[Категорија:Области во Германија]]