Разлика помеѓу преработките на „Шимпанзо“

Одземен 71 бајт ,  пред 8 години
Одбиена последната промена во текстот (од Александар С.) и вратена ревизијата 2523452 на JackieBot
(Одбиена последната промена во текстот (од Александар С.) и вратена ревизијата 2523452 на JackieBot)
''[[Bonobo|Pan paniscus]]'' <br/>
}}
'''Шипанзото''' ([[лат.]] ''Pan'') е цицач од редот [[примати]] и од фамилијата [[човеколики мајмуни]]. Тој е најинтелигентниот претставник на оваа фамилија и воедно тој е најблискиот човеков сродник од светот на животните.Една шимпанза може да научи до 200 збора. Постојат два вида шимпанза, [[обичен шимпанзо|обичен]] и џуџест шимпанзо наречен [[бонобо]]. Сите имаат темно крзно, додека лицето, дланките од рацете и стапалата им се без влакна. Немаат опашка, а ушите, усните и аркадите над очите им се испакнати. Се среќава само во екваторијална [[Африка]], каде што живее во шумите и во саваните. Се движи главно по дрвја, но може да мине големи растојанија, движејќи се исправено на задните нозе. Кога оди четириножно, се потпира врз првата фаланга. На рацете има пет прста, исто како и човекот. Висината му варира од 95 до 175 cm, со распон на рацете и до 2 метри; тежи меѓу 40 и 80 килограми.
{{Зоо-никулец}}