Разлика помеѓу преработките на „Синус“

Додадени 348 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Правоаголен триаголник.svg|десно|мини|<math>\sin \alpha = \frac {\textrm{a}} {\textrm{h}} </math><br/>За аголот α, синусот претставува однос меѓу должината на спротивната страна и должината на хипотензата.]]
'''Синусот''' е [[тригонометриска функција]]. Во [[правоаголен триаголник]] синусот на некој агол претставува односот меѓу должината на страната спротивна на него и должината на [[хипотенузатахипотенуза]]та. Графикот на функцијата претставува синусоида.
 
[[Категорија:Тригонометрија]]