Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додадени 3 бајти ,  пред 8 години
ситна поправка
(ситна поправка)
(ситна поправка)
 
=== Градска комуникација ===
[[Слика:Pesa Warszawa.jpg|мини|лево|Трамвај во Варшава]]
 
Системот на комуникација на градот Варшава се состои од повеќе автобуски и трамвајски линии, како и метроа.
 
'''Автобуси''': Варшава има околу 2.603 километри автобуски линии по кои кружат дури 1.659 автобуси.
 
[[Слика:Pesa Warszawa.jpg|мини|лево|Трамвај во Варшава]]
 
'''Трамваи''': Првата трамвајска линија во Варшава била отворена на [[11 декември]] [[1866]] [[година]]. Сите линии на трамвајот се електрифицирани. Моментално постојат 863 трамваи и околу 470км шини. Варшава има 29 постојани линии од кои една е ноќна.
 
'''Возови''': Првиот [[воз]] во Варшава поминал во [[1849]] [[година]]. Денес во Варшава се наоѓа една од најголемите железнички пруги во [[Полска]].
 
 
== Спорт ==
[[File:Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg|250px|Cтадион Народови]]
 
Во Варшава постојат два проволигашки клубови во полски фудбал, како и неколку помали спортски клубови. Најважни се [[Легија на Варшава]] и [[Полонија Варшава]].
 
[[File:Stadion Narodowy w Warszawie 20120422.jpg|250px|Cтадион Народови]]
 
На оваа листа се рпетставени најважните спортски клубови во Варшава како и дисциплините во кои се најдобри:
*[[МКС МДК Варшава]] - [[одбојка]], [[шах]]
*[[МОС Вола Варшава]] - [[одбојка]]
 
 
Во Варшава постои и [[хиподром]], неколку лизгалишта, неколку десетици базени, тениски терени како и доста мали и големи спортски сали.
1.565

уредувања