Нил Армстронг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 316 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Робот: Додава ckb:نیل ئارمسترانگ)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Neil Armstrong pose.jpg|thumb|right]]
'''Нил Армстронг''' ([[англ.]] ''Neil Armstrong''; {{роден на|5|август|1930}} - {{починал на|25|август|2012}}) бил првиот [[космонаут]] кој стапнал на [[Месечина]]та.
Инаку, Нил беше командант на Аполо 11 мисијата и стана првиот човек кој стапна на Месечината на 20 јули 1969 година.
 
Армстронг и Едвин Олдрин на Месечината поминаа два и пол часа.
{{Ризница|Neil Armstrong}}
{{Никулец за биографија}}
Анонимен корисник