Разлика помеѓу преработките на „Тел Авив“

Додадени 116 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава kk:Тель-Авив)
| етнички групи =
}}
[[File:Geddes Plan for Tel Aviv 1925.jpg|thumb|180px|left|на Мастер план на Тел Авив - 1925]]
 
'''Тел Авив''' ([[Хебрејски јазик|хебрејски]]: תֶּל אָבִיב-יָפוֹ, [[Арапски јазик|арапски]]: تَلْ اَبِيبْ-يَافَا Tal Abīb-Yāfā) е најголемиот град во [[Израел]]. Тој е млад град - постои околу 100 години, и се одликува со карактер на јужноевропската [[архитектура]]. Градот е објавен во текот на [[2003]] година од страна на [[УНЕСКО]] за светско културно наследство. Тел Авив ги вклучува и [[Јафо]], еден од најстарите градови во Блискиот исток. Градот е столб на израелската филмхармонија, на много музеи и располага со универзитет.
 
245

уредувања