Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Додадени 7 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
[[Image:GreeceEpirus.png|right|thumb|Положбата на Епир во Грција]]
'''Епир''' ([[Грчки јазик|грчки]]: Ήπειρος, ''Ипирос''), е [[област]] во северозападна [[Грција]]. Се граничи со [[Западна Грчка Македонија]] и [[Тесалија]] на исток, [[Централна Грција]] на југ, [[Јонско Море|Јонското Море]] и [[Јонски Острови|Јонските Острови]] на запад, додека на север граничи со [[Албанија]]. Провинцијата зафаќа [[површина]] од 9,200 km&sup2<sup>2</sup>. Другиот дел од Епир е во Република Албанија ([[Епир (Албанија)]]).
 
== Територијално - административна поделба на Епир ==