Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Додадени 39 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
 
== Демографија ==
 
Во Грчкиот Епир живеат околу 350,000 луѓе. Најголем дел од [[населението]] се [[Грцигрци]], но има и [[Власивласи]] и [[Албанциалбанци]]. И тие, како и [[македонци]]те не се признаваат како малцинство, па затоа нивниот точен број не може да се утврди.
 
== Географија и екологија ==
 
* [http://hit.gr/ Hit.gr - Повеќејазичен портал за Грчки Епир]
 
[[Категорија:Грција]]
 
[[bg:Епир]]