Винов закон за поместувањето: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Виновиот закон за поместување''', или како што е попознат '''Виновиот закон''' кажува ...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Виновиот закон за поместување''', или како што е попознат '''Виновиот закон''' кажува дека распореденоста на [[брановата должина]] на термалното[[топлинското зрачење]] на [[апсолутно црно тело]] на било која [[температура]] ја има, во основа, истата форма како и на било која друга температура, само што истата е поместена на графикот. [[Зрачењето на апсолутно црно тело]] може да се претпостави дека е еднакво на она во Виновиот закон на [[високи фреквенции]].
 
[[Категорија:Наука]]
[[Категорија:Физика]]
[[Категорија:Астрономија]]
[[Категорија:Оптика]]
[[Категорија:Статистичка механика]]
[[Категорија:Основи на квантна физика]]
 
 
1.741

уредување