Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Додадени 27 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Денис Николаевич Мењшов''' ({{lang-ru|Денис Николаевич Меньшов}}; роден на {{роден|25|јануари|1978}}) во [[Орел (Русија)|Орел]]) е [[Русија|руски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за екипата {{ct|KAT}}.<ref name="Menchov Katusha">{{cite news|url=http://uk.eurosport.yahoo.com/12122011/58/russian-menchov-joins-katusha.html|title=Русинот Меншов оди во Катјуша |date=12 декември 2011|accessdate=3 јануари 2012|work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|agency=[[Reuters]]}}</ref> Тој е возач за генерален пласман, специјалист во искачување и многу добар хронометраш. Во 2005 ја освоил [[Вуелта а Еспања]], која ја освоил по вторпат во 2007. Мењшов исто така ја освоил и [[Џиро д’Италиа]] во 2009 и завршил втор на [[Тур де Франс]] во 2010, станувајќи првиот Русин кој успеал во тоа.
 
== Професионална кариера ==