Разлика помеѓу преработките на „Нов Тајпеј“

Додадени 2.700 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox settlement
[[Податотека:New Taipei montage.png|рамка|десно|Надесно од горе: мост Њу Тајпеј, Banqiao округ, линија Pingxi, реката Tamsui, Jiufen, водопад Shifen]]
|name = New Taipei
Њу Тајпеј (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.
|settlement_type = [[Special municipality of Taiwan|Special municipality]]
|official_name = New Taipei City · {{lang|zh-tw|新北市}}
|native_name = {{lang|zh-tw|新北}}
|image_skyline = New Taipei montage.png
|imagesize = 280px
|image_alt =
|image_caption = Clockwise from top: New Taipei Bridge, [[Banqiao District]], [[Pingxi Line]], [[Tamsui River]], [[Jiufen]], [[Shifen waterfall]]
|image_flag = Flag of New Taipei City.svg
|image_seal = New Taipei City seal.png
|image_map = Taiwan ROC political division map New Taipei City.svg
|mapsize = 200px
|seat = [[Banqiao District]]
|seat_type = City seat
|coordinates_display = inline,title
|coordinates_region = TW
|subdivision_type = Country
|subdivision_name = {{ROC-TW}}
|subdivision_type1 = Region
|subdivision_name1 = Northern Taiwan
|government_type = New Taipei City Government
|leader_title = [[Mayor of New Taipei|Mayor]]
|leader_name = [[Eric Chu]]
|area_magnitude = 1 E9
|area_total_km2 = 2052.5667
|area_urban_km2 =
|area_footnotes =
|population_total = 3893740
|population_as_of = October 2010
|population_footnotes =
|population_note = [[List of Republic of China administrative divisions by population|Population Ranked 1 of 22]]
|population_density_km2 = auto
|population_metro = 6870357
|population_density_metro_km2 = <!-- auto -->
|population_urban =
|population_density_urban_km2 = auto
|timezone = [[Chungyuan Standard Time|CST]]
|website = [http://foreigner.tpc.gov.tw/web/Home?command=display&page=flash English]<br>[http://www.tpc.gov.tw/ Chinese]
|utc_offset = +8
|latd= 25| latm= 00| lats= 40| latNS=N
|longd=121| longm=26| longs=45| longEW=E
|blank_name_sec1=Districts
|blank_info_sec1=29
|postal_code_type = Postal code
|postal_code = 207, 208, 220 – 224, 226 – 228, 231 – 239, 241 – 244, 247 – 249, 251 – 253
|area_code = (0)2
|footnotes = The [[Taipei–Keelung metropolitan area|metropolitan area]] (or [[Twin cities (geographical proximity)|tri-cities]]) of Taipei includes [[Taipei]], New Taipei and [[Keelung]]
}}
{{Chinese
|title=New Taipei City|c={{linktext|新北市}}|l=New North City
|bpmf=ㄒㄧㄣ ㄅㄟˇ ㄕˋ|w=Hsin¹-pei³ Shih⁴|p=Xīnběi Shì|tp=Sinběi Shìh|mps=Shīnběi Shr̀|gr=Shinbeei Shyh
|poj=Sin-pak Chhī|h=Sîn-pet-sṳ}}
'''Њу Тајпеј''' (кинески: 新北市; pinyin: Xīnběi Shì; Pe̍h-ōe-jī: Sin-pak-chhī) е најнаселен град на Тајван со 3,893,740 жители. Областа вклучува значителен протега на северниот брег на островот и го опкружува Тајпеј басен. Нов Тајпеј опкружува Тајпеј, и се граничи со Keelung на североисток, Yilan округот на југоисток, а Taoyuan округот на југозапад.
== Име ==
Њу Тајпеј биле администрирани како Тајпеј округот на Тајван во покраината додека нејзините реорганизација како посебна општина на 25 декември 2010 година.
== Демографија ==
Над 80% од жителите на Њу Тајпеј живеат во 10 области, кои порано биле округот контролирани градови (Banqiao, Luzhou, Sanchong, Shulin, Tucheng, Xizhi, Xindian, Xinzhuang, Yonghe и Zhonghe), која сметка за една шестина од област. 28,80% од жителите се пресели во областа од Тајпеј Сити (台北市).
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
[[af:Nieu-Taipei]]
[[zh-min-nan:Sin-pak-chhī]]
[[cs:Nový Tchaj-pej]]
[[de:Neu-Taipeh]]
[[es:Nuevo Taipéi]]
[[eo:Novtajpeo]]
[[eu:Taipei konderria]]
[[fr:Nouveau Taipei]]
[[hak:Sîn-pet-sṳ]]
[[ko:신베이 시]]
[[id:Kabupaten Taipei]]
[[it:Nuova Taipei]]
[[hu:Hszinpej]]
[[nl:Nieuw Taipei]]
[[ja:新北市]]
[[pl:Nowe Tajpej]]
[[pt:Novo Taipé]]
[[ru:Синьбэй]]
[[sco:New Taipei]]
[[simple:New Taipei City]]
[[fi:Uusi-Taipei]]
[[tl:New Taipei]]
[[tr:New Taipei]]
[[th:ซินเป่ย]]
[[vi:Tân Bắc]]
[[war:Bag-o nga Taipei]]
[[zh-yue:新北市]]
[[zh:新北市]]