Калорија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава pms:Calorìa; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.6.5) (Робот: Додава ta:கலோரி)
с (r2.7.3) (Робот: Додава pms:Calorìa; козметички промени)
Грам-калоријата како единица е премала за да биде корисна во исхраната, па затоа се користи '''килокалорија''' (симб. '''kcal''') или големата калорија. Во овој контекст, поимите „калорија“ и „килокалорија“ се истоветни.
 
== Разлики ==
Енергијата потребнна за покачување на температурата на извесна маса вода за 1 °C зависи од почетната температура и тешко е да се измери точно. Затоа постојат неколку дефиниции за калорија. Најзастапените дефиниции во постарата литература се калоријата на 15 °C и термохемиската калорија.
 
[[no:Kalori]]
[[nn:Kalori]]
[[pms:Calorìa]]
[[pl:Kaloria]]
[[pt:Caloria]]