Разлика помеѓу преработките на „Функција (математика)“

с
с (Робот: Додава fr:Image directe)
* исто така постои и операторската ознака <math>y=x^f</math>, што може да се сретне во [[Апстрактна алгебра|општата алгебра]].
* <math>\lambda x\colon y</math> во <math>\lambda</math> се изрази на Чрч.
 
== Надворешни врски ==
* [http://rechneronline.de/function-graphs/ Draw Function Graphs], онлајн програма за цртање на математички функции.
 
[[Категорија:Функции и пресликувања|*]]