Разлика помеѓу преработките на „Стокхолм“

Додадени 106 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(дополнување, илустрирање)
{{Infobox settlement
|official_name =StockholmСтокхолм
|imagesize =280px
|image_skyline =Stockholm Montage.png
|blank_emblem_size =120px
|coordinates_region =SE
|pushpin_map=Sweden Шведска
|subdivision_type =
|subdivision_name =
|established_title =
|established_date =1252
|established_title1 = Основан
|established_date1 = [[13 век]]
|area_footnotes =
|area_metro_km2 =6519
|population_footnotes =
|population_as_of =31 кемевридекември 2011
|population_total =864324
|population_density_km2= auto
|population_density_urban_km2= 3597
|population_demonym =
|timezone =[[CentralСредноевропско European Timeвреме|CET]]
|utc_offset =+1
|timezone_DST =[[CentralСредноевропско Europeanлетно Summer Timeвреме|CEST]]
|utc_offset_DST =+2
|coordinates_display =display=inline,title
[[Слика: Stockholm-Altstadt-(gamla-stan).jpg|мини|д|300п|[[Гамла Стан]], стар дел на Стокхолм]]
[[Слика: Estocolmo de Noche..... " Blue hour ".jpg|мини|д|300п|Стокхолм ноќе]]
[[Слика: Stockholm metrosystem map.svg|мини|д|300п|Стокхолмшко метро]]
[[Податотека:Stockholm old town 2002.jpg |мини|300п|десно|Стариот дел на Стокхолм]]
 
'''Стокхолм''' е [[главен град|главен]] и најголем [[град]] во [[Шведска]]. По процената од [[2004]], градското подрачје имало 765.044, а пошироко 1.704.930 жители.
 
Градот е основан во [[1252]] година на спојот на [[езеро]]то [[МаларенМеларен]] и [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Главен град на Шведска службено станал во [[1436]]. Седиште е на, помеѓу другото, [[Кралска академија на науките (Шведска)|Кралската академија на науките]], Карловиот институт и [[Шведска академија|Шведската академија]], која ги одбира добитниците на [[Нобелова награда]] од [[физика]], [[хемија]], [[економија]], [[медицина]] и [[литература]].
 
== Етимологија ==
Името на градот води потекло од старошведските зборови ''Сток'' (Stock) и ''Холм'' (holm) што во буквален превод значи „место на островче“. Ова има смисла, ако се знае дека најстариот (денес средиштен) дел од градот се наоѓа токму на островот [[Хелгеандхолмен]].
 
== Географија ==
* од главниот [[град]] на [[Норвешка]], [[Осло]], градот е оддалечен 520км источно;
* од главниот [[град]] на [[Финска]], [[Хелсинки]], градот е оддалечен 520км западно (со море);
* од главниот [[град]] на [[Летонија]], [[РигеРига]], градот е оддалечен 550км северозападно (со море);
* од главниот [[град]] на [[Данска]], [[Копенхаген]], градот е оддалечен 660км севериоисточно.
 
=== Природни услови ===
'''Релјеф''': Стокхолм се развил во близина на источниот брег на [[Балтичко Море]]. Градот се развил на стратегиско место каде оддалеченоста помеѓу големото шведско [[езеро]] [[МаларенМеларен]] и [[Балтичко Море]] е најмала. Затоа, дадената положба стратегиски е многу важна - градот е формиран како би го штител влезот во системот езера, кои е „срж“ на внатрешноста на земјата. Градското подрачје е претежно бреговито, а надморската височина на градот се движи помеѓу 0-50м.
 
'''Клима''': Според Кепановата класификација климата на Стокхолм е умерено-континентална. Поради северната положба на градот, дневната светлост многу варира од повеќе од 18 часа во средината на летото, до само 6 часа при крајот на декември. Покрај оваа положба, Стокхолм има релативно благи температури и многу топло и сончево време во текот на целата година од поголемиот број други места на слична [[латитуда]], или дури и од некои што се наоѓаат појужно, во главно поради влијанието на топлата [[Голфска Струјаструја]]. Градот годишно има околу 1.981 сончеви часови.
 
Летата се топли и пријатни со просечна дневна температура од 20-22°С (68-72°F) и најниска [[температура]] од 13°С (55°F)., но температурата често преминува и над 25°С (77°F). Зимите се ладни со просечна [[температура]] од -5°С до 1°Ц (23-33°F), но исто така ретко паѓа испод -10°С(14°F). Годишната количина на [[дожд]] е 539мм(21,2 инчи) со 164 влажни денови. [[Снег]] претжно паѓа во периодот од [[декември]] до [[март]].
 
'''Води''': Стокхолм се наоѓа во близина на источниот брег на [[Шведска]], односно западниот брег на [[Балтичко Море]]. На даденото место [[Балтичко Море]] е најјужно, т.е. тука бреговите на [[Шведска]] и соседна [[Финска]] најмногу се доближуваат, што стратегиски е доста значајно. Во однос на внатрешноста исто така се гледа стратегиско значење на Стокхолм, бидејќи градот е сместен на кратката река [[Нордстерм]], која ги поврзува блиското [[езеро]] [[МаларенМеларен]] (трето по големна во државата) и [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Реката исто така ги дели историските покрајни [[Упланд]] и [[Седеманланд]], па и градот е поделен измеѓу нив.
 
Средишните делови на Стокхолм се наоѓаат на 14 острови кои се наставуваат на Стокхолшкиот арипелад. Скоро 30% од градот го сочинуваат пловни патишта и уште 30% го сочинуваат паркови и зелени површини (податок од [[2009]] година). Стокхолм од Европската комисја ја добил титулата „Прва Европска Зелена престолнина“.
Овие околности овозможиле брз пораст и развиток на градот, посебно трговијата, така овој град во [[1600]] година ја преминал цифрата од 10.000 жители. Во [[1634]] година Стохолм и официјално станал престолнина на државата. во [[1710]] [[година]] од [[чума]] страдале околу 20.000 жители или 36%.
 
Во втората половина на [[19 век]], со појавата на индустријата и со изградбата на железничката мрежа, доаѓа до нов преокрет во градот. Стокхолм доживува благосостојба, која трае и ден денес. Како очигледна слика на тоа, тука се одржани [[Летни олимписки игри 1912]]|Летните [[годинаолимписки игри 1912]].
 
По втората светска војна градот ги достигнал своите управни граници. Тогаш е започната масовна изградба на бројни предградија. Во нив денеска живее скоро исто толку [[население]] како и во градот.
* Германската Црква (Tyska kyrkan), во [[Гамла Стан]], од [[16 век]];
* Куќа на племето (Riddarhuset), од [[17 век]];
* Воден дворец (Bondeska palatset), [[од [[17 век]];
* Државен [[универзитет]] (Tessinska palatset), од [[17 век]];
* Кралската шведска опера, кон крајот на [[19 век]];
Слика:Mariatorget - Södermalm - Stockholm0309.jpg|Мариаторгет
Слика:Cronquist 1953.jpg|Ниброплан во Стокхолм од 1953. године
Слика:Gud Fader 3a.jpg
Слика:Strommen 2007a.jpg|Бласиехолмен и хотел "Гранд" во Стокхолм
Слика:Globen Stockholm February 2007.jpg|Ериксон Глобус
</gallery>
 
== Извори Наводи==
{{reflist|2}}
* <small>[http://www.scb.se/Pages/ProductTables____13001.aspx Среден статистички уред на Шведска - податоци за општините и општинските населби]</small>