Разлика помеѓу преработките на „Општествени науки“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува de:Sozialwissenschaften)
{{внимание}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Општествени науки''' се група на академски дисциплини што ги проучуваат човечките аспекти на светот. Тие се базираат на примена на научни методи во изучувањето на човечката средина. Исто така се познати како ''меки науки''.