Разлика помеѓу преработките на „Косово и Метохија“

нема опис на уредувањето
|footnote1 =
}}
[[File:Kosovo map-mk.svg|thumb|right|200px|Карта на Косово.]]
'''Косово и Метохија''' или само '''Косово''' ({{lang-sq|Kosova, Kosovë}}; {{lang-sr|Косово / Косово и Метохија, Kosovo / Kosovo i Metohija}}<ref name="parlament.sr.gov.yu">[http://www.parlament.sr.gov.yu/content/eng/akta/ustav/ustav_ceo.asp Constitution of the Republic of Serbia]</ref>) е област на [[Балкан|Балканскиот Полуостров]], која според уставот на [[Србија]] се нарекува '''Автономна Покраина Косово и Метохија''' ({{lang-sr|Аутономна Покрајина Косово и Метохија, Autonomna Pokrajina Kosovo i Metohija}})<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.venice.coe.int/site/dynamics/N_Opinion_ef.asp?L=E&OID=405 |title=Documents by Opinion and Study |publisher=Venice.coe.int |date= |accessdate=2009-07-20}}</ref> во рамките на Србија, која е под привремена управа на [[ООН]] и чиишто органи и некои членки ја имаат признаено како [[Република Косово]]. Косово нема излез на море и на север и исток се наоѓа [[Србија|Централна Србија]], на југ [[Македонија]] и запад [[Албанија]] и [[Црна Гора]]. Главен град, а воедно и најголем, е [[Приштина]].