Ерих Кестнер: Разлика помеѓу преработките

Одземен 41 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 213.135.175.70 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot)
Нема опис на уредувањето
[[FileПодатотека:KaestnerErichErich Kaestner Signature.jpg|thumb|Потписот на Ерих Кестнер, од 1920 година]]
[[File:Erich Kaestner Signature.jpg|thumb|Потписот на Ерих Кестнер, од 1920 година]]
'''Емил Ерих Кестнер''' ({{роден на|23|февруари|1899}} – {{починал на|29|јули|1974}}) бил [[Германија|германски]] писател, поет, сценарист и сатиричар, познат посебно по хуморот и [[Книжевност за деца|книгите за деца]].