Посавина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Image:Savarivermap.png|thumb|200px|right|Карта на басенот на реката Сава. Посавина е областа по самата река Сава.]]
 
'''Посавина''' ({{lang-hr|Posavina}}, {{lang-sr|Посавина}} или {{lang|sr|''Posavina''}}, и [[босански јазик|босански]]: Bosanska Posavina) е име на регионот околу реката [[Сава]]. Овој регион се протега во [[Словенија]], [[Босна и Херцеговина]], [[Хрватска]] и [[Србија]].
 
==Градови во Посавина==