Разлика помеѓу преработките на „Ресторан“

Додадени 269 бајти ,  пред 8 години
илустрирањеx2
с (Робот: Додава lv:Restorāns)
(илустрирањеx2)
[[File:restaurant.jpg|thumb|right|300px|Ресторанот на Том во [[Менхетен]]]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:The Kitchen at Delmonico's, 1902.JPG|thumb|250px|Работници во кујната на Ресторанот Делмоникос, [[New York City]], 1902]]{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{otheruses}}
'''Ресторан''' е место каде се подготвуваат и послужуваат [[храна]] и [[пијалоци]] за купувачите. Оброкот во ресторанот најчесто се јаде во самата просторија, но голем број на ресторани нудат и храна за носење и [[Испорака (трговија)|храна на испорака]]. Рестораните доста се разликуваат во работите што ги нудат како и во самиот изглед, вклучувајќи мноштво [[кујни]] и различни начини на послужување.