Разлика помеѓу преработките на „Австро-Унгарија“

Одземени 19 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава zh-classical:奧匈帝國)
 
'''Австро-Унгарија''' (на [[германски јазик|германски]]: ''Österreich-Ungarn'', на [[унгарски јазик|унгарски]]: ''Osztrák-Magyar Monarchia'') е поранешна [[монархија]], односно позната и како ''Двојна Монархија'', која се состоела од два дела - [[Цислеитанија]] (западниот дел) и [[Транслеитанија]] (источниот дел). Императорот на [[Австрија]] истовремено бил и крал на [[Унгарија]]. Оваа монархија постоела во периодот од [[1867]], кога [[Унгарија]] добила можност за [[автономија]] во рамките на империјата се до нејзиното и распаѓање во [[1918]] година, односно пред завршувањето на [[Прва Светска војна|Првата Светска војна]], Австро-Унгарија била втората по големина држава во [[Европа]], веднаш по [[Руска империја|Руската империја]] и трета по население по Руската и Германска империја. Во составот на империјата живееле [[Германци]], [[Италијанци]], [[Унгарци]], [[Хрвати]], [[Украинци]], [[Бошњаци]], [[Словенци]], [[Срби]], [[Руси]], [[Романци]] и.т.н.
 
 
== Историја ==
 
Австро-Унгарија била создадена во текот на [[1867]] година како резултат на реформите кои биле преземени во рамките на дотогашната [[Австриска империја]], која од своја страна пак својата историја започнала да ја гради од [[14 век]]. Во [[1914]] година, односно во [[Прва Светска војна|Првата светска војна]], влегла во составот на [[Централни сили|Централните сили]] заедно уште и со [[Германија]], [[Турција]] и [[Бугарија]].
 
 
== Императори ==
 
На врвот на Австро-Унгарија стоел австрискиот император кој бил и унгарски крал. Тој се служел и со други титули, како крал на [[Бохемија]], или крал на [[Чешка]]). Хабсбургците се основната династија која владеела со империјата:
* [[КарлФранц III]] ([[1804]] – [[1835]]), кој истовремено бил и унгарски крал но под името КарлФеренц IVI ([[19161804]] – [[19181835]]);
 
* [[ФранцФердинанд III]] ([[18041835]] – [[18351848]]), кој истовремено бил и унгарски крал но под името ФеренцФердинанд IV ([[18041835]] – [[18351848]]);
* [[Франц Јосиф]] ([[1848]] – [[1916]]), кој истовремено бил и унгарски крал ;
 
* [[ФердинандКарл I]] ([[1835]] – [[1848]]), кој истовремено бил и унгарски крал но под името ФердинандКарл VIV ([[18351916]] – [[18481918]]).
 
• [[Франц Јосиф]] ([[1848]] – [[1916]]), кој истовремено бил и унгарски крал
 
• [[Карл I]], кој истовремено бил и унгарски крал но под името Карл IV ([[1916]] – [[1918]])
 
== Распаѓање на империјата ==
 
Истовремено, со поразот во војната, Австро-Унгарија како еден од условите била со сила распарчена од страна на [[Антанта|Антантата]] (ноември [[1918]] г.). Како главната причина се гледа во стравот на Антантата овие две земји многу брзо да закрепнат од војната, со кое повторно би се создала можеби и уште посилна земја од тогашната Австро-Унгарија.
 
 
 
 
 
 
 
{{Никулец од областа на историјата}}