Разлика помеѓу преработките на „Петар II (Русија)“

Додадени 95 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
| religion = [[Православие]]}}
 
'''Петар II Алексеевиќ''' ({{роден на|23|октомври|1715}} - {{починал на|29|јануари|1730}}; [[руски јазик|руски]]: ''Пётр II Алексеевич'') бил император на [[Русија]] во периодот од [[1727]] до [[1730]] година. Починал на петнаесетгодишна возраст и неговото управѕвање со земјата било проследено со големото ривалство меѓу влијателните луѓе во царскиот дворец.
 
Петар Александрович бил единствениот син на [[Алексеј Петрович]], кој пак од своја страна бил единствен син на императорот [[Петар Велики]]. Мајка му [[Шарлота фон Брауншвајг]] била сестра на омаженаата за Карло VI, цар на Светата Римска Империја. Три години по раѓањето на Петар Алексеевич татко му бил убиен по наредба на [[Петар Велики]], по што тој бил држен во изолација од дворот. Тоа продолжило и во управувањето на втората сопруга и наследничка на Петар I, [[Катерина I]].