Разлика помеѓу преработките на „Петар II (Русија)“

Додадени 478 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty
{{Инфокутија за личност
| type = монарх
| name име= Петар II
| портрет=Peter II of Russia by Vedekind.jpg
| image = Pyotralexeevich.jpg
| опис=Император на [[Русија]]
| caption =
| наставка=
| succession = [[Список на руски владетели|Руски император]]
| роден-дата={{роден на|23|октомври|1715}}
| reign = 18 мај 1727 – 30 јануари 1730
| роден-место={{роден во|Санкт Петербург}} , [[Руска империја]]
| coronation = 25 February 1728
| починал-дата={{починал на|29|јануари|1730}}
| cor-type = [[Coronation of the Russian monarch|Coronation]]
| починал-место={{починал во|Москва}} , [[Руска империја]]
| predecessor = [[Catherine I of Russia|Catherine I]]
}}
| successor = [[Anna of Russia|Anna]]
| spouse =
| issue =
| full name = Pyotr Alekseyevich Romanov
| house = [[House of Romanov]]
| father = [[Tsarevich Alexei Petrovich of Russia]]
| mother = [[Princess Charlotte Christine of Brunswick-Wolfenbüttel]]
| birth_date = {{Birth date|1715|10|23|df=y}}
| birth_place = [[Saint Petersburg]]
| death_date = {{Death date and age|1730|1|30|1715|10|23|df=y}}
| death_place = [[Moscow]]
| burial_date =
| burial_place = [[Archangel Cathedral]]
| religion = [[Eastern Orthodox Church|Eastern Orthodox]]}}
 
'''Петар II Алексеевиќ''' ([[руски јазик|руски]]: ''Пётр II Алексеевич'') бил император на [[Русија]] во периодот од [[1727]] до [[1730]] година. Починал на петнаесетгодишна возраст и неговото управѕвање со земјата било проследено со големото ривалство меѓу влијателните луѓе во царскиот дворец.