Разлика помеѓу преработките на „Класика де Сан Себастијан 2011“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија Велосипедски тркачки извештај | name = Класика де Сан Себастијан 20...)
 
| distance = 234
| unit = км
| time = 5h 48' 52"
| speed = 40,24
| first = [[Филип Жилбер]]
}}
 
'''Класика де Сан Себастијан 2011''' билабило 30-то. издание на [[Класика де Сан Себастијан]], еднодневна велосипедска трка. Се одржала на 30 јули, на растојание од 234 километри, почнувајќи и завршувајќи во [[Сан Себастијан]], во [[Баскија]], [[Шпанија]]. Била осумнаесетта трка од сезоната во [[Светска турнеја UCI 2011|светскатаСветската турнеја]].
 
Слично на неговите напади во последните километри на [[Арденски класици|Арденските класици]] претходно во годината, возачот на {{ct|OLO|2011}} [[Филип Жилбер]] забрзазабрзал во последните 4 преостанати километри<ref>{{cite news|url=http://uk.eurosport.yahoo.com/30072011/2/gilbert-takes-solo-win-san-sebastian-classic.html|work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|date=30 јули 2011|accessdate=31 јули 2011|title=Жилбер забележа соло-победа во класикот Сан Себастијан|agency=[[Ројтерс]]}}</ref> на трката и го достигнадостигнал, а подоцна и го поминапоминал возачот на {{ct|RAB|2011}} [[Карлос Баредо]]. Баредо не можешеможел да го држи ритамот на Жилбер и така Жилбер оствариостварил предност од десет секунди на крајот, обезбедувајќи ја четиринаесеттата победа во сезоната.<ref>{{cite news |url=http://www.skysports.com/story/0,19528,12040_7071054,00.html|title=Жилбер победи во Сан Себастијан|work= [[Sky Sports]]|publisher=[[British Sky Broadcasting]]|date=30 јули 2011|accessdate=31 јули 2011}}</ref> Баредо, победникот од [[Класика де Сан Себастијан 2009|2009]], завршизавршил втор на крајот со спринт пред [[Грег ван Авермет]] за {{ct|BMC|2011}}.<ref name="CyclingNews">{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/clasica-ciclista-san-sebastian-upt/results|first=Бари|last=Рајан|date=30 јули 2011|accessdate=31 јули 2011|title=Восхитувачката сезона на Жилбер продолжува со победата во Сан Себастијан|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref>
 
== Екипи ==
== Тимови и возачи ==
 
Бидејќи трката се одржува под покровителство на [[Светска турнеја UCI|светската турнеја]], сите осумнаесет ProTour тимови се поканети автоматски. Три дополнителни вајлдкарти биле дадени на – {{ct|ACA|2011}}, {{ct|CJR|2011}} и {{ct|GEO|2011}} – да ја оформат групата од 21 тимекипа.
 
Екипите кои учествувале на трката биле:
 
21 тим бил поканет на трката:
{|
|-
|}
 
ТимовитеЕкипите се состојатсостоеле од осум возачи и 168 возачи стартувале на трката. Трката се одржала само една недела по завршувањето на [[Тур де Франс 2011]] и многу возачи кои учествувале на трката, ја успориле самата трка.
 
== Резултати ==
|-
| 1
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}}
| {{ct|OLO|2011}}
| align="right"| 5h 48' 52"
| align="center"| 80
|-
| 2
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Карлос Баредо]]|ШПА}}
| {{ct|RAB|2011}}
| align="right"| + 12"
| align="center"| 60
|-
| 3
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Грег ван Авермет]]|БЕЛ}}
| {{ct|BMC|2011}}
| align="right"| + 14"
| align="center"| 50
|-
| 4
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}}
| {{ct|KAT|2011}}
| align="right"| + 14"
| align="center"| 40
|-
| 5
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Дрис ДевенинсДевенин]]|БЕЛ}}
| {{ct|QST|2011}}
| align="right"| + 14"
| align="center"| 30
|-
| 6
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Френк Шлек]]|ЛУК}}
| {{ct|LEO|2011}}
| align="right"| + 14"
| align="center"| 22
|-
| 7
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Ајмар Зубелдија]]|ШПА}}
| {{ct|RSH|2011}}
| align="right"| + 14"
| align="center"| 14
|-
| 8
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Самуел Санчез]]|ШПА}}
| {{ct|EUS|2011}}
| align="right"| + 14"
| align="center"| 10
|-
| 9
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Ригоберто Уран]]|КОЛ}}
| {{ct|SKY|2011}}
| align="right"| + 14"
| align="center"| 6
|-
| 10
| {{flagathleteатлетзнаме|[[Јеле Ванендерт]]|БЕЛ}}
| {{ct|OLO|2011}}
| align="right"| + 50"
| align="center"| 2
|-
|colspan=5 align=center| ''Извор: <ref name="CyclingNews"/>''
{{Класика де Сан Себастијан}}
 
{{DEFAULTSORT:2011 Clasica De San Sebastian}}
[[Категорија:2011 во друмскиот велосипедизам|Класика де Сан Себастијан]]
[[Категорија:Класика де Сан Себастијан]]