Разлика помеѓу преработките на „Седма крстоносна војна“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Седмата крстоносна војна''' се водела од [[1248]] до [[1254]] година и ја предводел [[Франција|францускиот]] крал [[Луј IX]] Свети против [[Египет]]. Крстоносците го освоиле Дамиет, но Луј бил заробен близу [[Каиро]], при што подходот бил откажан и кралот ослободен со откуп.
 
==Белешки==
<references />