Разлика помеѓу преработките на „Седма крстоносна војна“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox Military Conflict
|conflict=Седма крстоносна војна
|partof=the [[Крстоносни војни]]
|image=[[Image:Crusade damietta.jpg|200px]]
|caption=Луј IX ја напаѓа Дамиета
}}
{{Крстоносни војни}}
[[Слика:Crusade damietta.jpg|мини|лево|300|Нападот на кралот Луј IX]]
'''Седмата крстоносна војна''' се водела од [[1248]] до [[1254]] година и ја предводел [[Франција|францускиот]] крал [[Луј IX]] Свети против [[Египет]]. Крстоносците го освоиле Дамиет, но Луј бил заробен близу [[Каиро]], при што подходот бил откажан и кралот ослободен со откуп.