Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Додадени 1.635 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува pl:Dienis Mieńszow)
}}
 
'''Денис Николаевич Мењшов''' ({{lang-ru|Денис Николаевич Меньшов}}; роден на {{роден|25|јануари|1978}}) во Орел) е [[Русија|руски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за екипата {{ct|KAT}}.<ref name="Menchov Katusha">{{cite news|url=http://uk.eurosport.yahoo.com/12122011/58/russian-menchov-joins-katusha.html|title=Русинот Меншов оди во Катјуша |date=12 декември 2011|accessdate=3 јануари 2012|work=[[Yahoo!]] [[Eurosport]]|publisher=[[TF1 Group]]|agency=[[Reuters]]}}</ref> Тој е возач за генерален пласман, специјалист во искачување и многу добар хронометраш. Во 2005 ја освоил [[Вуелта а Еспања]], која ја освоил по вторпат во 2007. Мењшов исто така ја освоил и [[Џиро д’Италиа]] во 2009 и завршил втор на [[Тур де Франс]] во 2010, станувајќи првиот Русин, кој успеал во тоа.
 
== Професионална кариера ==
=== Катјуша (2012–) ===
 
На крајот на 2011, Мењшов се преселил во руската екипа {{ct|KAT|2012|nolink=yes}} за сезоната 2012.<ref name="Menchov Katusha"/> Мењшов во сезоната 2012 се насочил на [[Тур де Франс 2012]], иако бил повреден на падовите. Исто така, Мењшов го освоил руското национално хронометарско првенство. Го започнал [[Тур де Франс 2012|Тур]] многу добро на осмото место на прологот, но поради здравствени проблеми, завршил само 15. на крајот на трката<ref>Velonews.com July 17, 2012. ''Што се случи со Мењшов?'': [http://velonews.competitor.com/2012/07/news/what-happened-to-denis-menchov_230213]</ref>. Потоа се насочил кон [[Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012|Летните олимписки игри 2012]], каде настапил за Русија на олимписката друмска трка и на индивидуалниот хронометар<ref>Официјална страница на Катјуша, 26 јули 2012. ''Возачи на Катјуша кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Лондон 2012.'': [http://www.katushateam.com/2012/07/katusha-riders-will-take-part-in-2012-london-olympic-games/]</ref>.
На крајот на 2011, Мењшов се преселил во руската екипа {{ct|KAT|2012|nolink=yes}} за сезоната 2012.<ref name="Menchov Katusha"/>
 
== Достигнувања ==
!2010
!2011
!2012
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"| '''[[Џиро д’Италиа|Џиро]]'''
|align="center"|-
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Џиро д’Италиа 2011|7]]
|align="center"|-
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|'''[[Тур де Франс|Тур]]'''
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Тур де Франс 2010|2]]
|align="center"|-
|align="center"|[[Тур де Франс 2012|15]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"| '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
|align="center"|[[Вуелта а Еспања 2010|41]]
|align="center" style="background:#ddddff;"|[[Вуелта а Еспања 2011|5]]
|align="center"|
|}
 
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2004]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2008]]
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2012]]
[[Категорија:Етапни победници на Џиро д’Италиа]]
[[Категорија:Победници на Џиро д’Италиа]]