Разлика помеѓу преработките на „Петар II (Русија)“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава diq:Peter II)
| починал-место={{починал во|Москва}} , [[Руска империја]]
}}
'''Петар II Алексеевиќ''' ([[руски јазик|руски]]: ''Пётр II Алексеевич'') бил император на [[Русија]] во периодот од [[1727]] до [[1730]] година. Починал на петнаесетгодишна возраст и неговото управѕвање со земјата било проследено со големото ривалство меѓу влијателните луѓе во царскиот дворец.
 
Петар Александрович бил единствениот син на Алексеј Петрович, кој пак од своја страна бил единствен син на императорот Петар Велики. Мајка му Шарлота фон Брауншвајг била сестра на омаженаата за Карло VI, цар на Светата Римска Империја. Три години по раѓањето на Петар Алексеевич татко му бил убиен по наредба на Петар Велики, по што тој бил држен во изолација од дворот. Тоа продолжило и во управувањето на втората сопруга и наследничка на Петар I, Катерина I.
 
{{Русија-политичар-никулец}}
 
{{Руски владетели}}