Википедија:Документирање на предлошки: Разлика помеѓу преработките

поправки
с (Робот: Преместување во Категорија:Википедија:Упатства)
(поправки)
{{како-дакратенка|ВП:ДОК}}
 
[[Помош:Шаблон|Шаблоните]] се многу моќна алатка на [[МедијаВики]], но во исто време збунувачки за новите корисници, па дури и поискусните корисници со потешкотии го разбираат значењето на покомплексните шаблони. Шаблоните треба да бидат проследени со соодветна '''[[документација]]''' за да се објасни и зголеми нивната употреба.