Разлика помеѓу преработките на „Биологија“

Додаден 521 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам pnb:حیاتیات во pnb:جیون پڑھت; козметички промени)
<div style="border: none; width:200px;"><div class="thumbcaption">Биологијата го проучува широкиот диверзитет на [[живот]]от '' — (во правец на стрелките на часовникот од горе лево)'' ''[[E. coli]]'', [[молика]], [[молец]], [[нилски крокодил]]. </div></div></div>
 
[[File:Guriezo Adino vaca toro terneras.jpg|thumb|150px|Animalia - Bos primigenius taurus]]
[[File:Zboże.jpg|thumb|150px|Planta - Triticum]]
[[File:Morchella esculenta 08.jpg|thumb|150px|Fungi - Morchella esculenta]]
[[File:Fucus serratus2.jpg|150px|thumb|Stramenopila/Chromista - Fucus serratus]]
[[File:Gemmatimonas aurantiaca.jpg|thumb|150px|Bacteria - Gemmatimonas aurantiaca (- = 1 Micrometer)]]
[[File:Halobacteria.jpg|thumb|150px|Archaea - Halobacteria]]
[[File:Gamma phage.png|thumb|150px|Virus - Gamma phage]]
'''Биологијата''' (од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''bios'' = живот и ''logos'' = наука) e [[наука]] за живите суштества и [[живот]]от воопшто. Во потесна смисла, таа ги изучува карактеристиките и [[однесување]]то на [[организам|организмите]], нивното потекло и меѓусебни односи, како и односи со животната средина ([[биотоп]]от), нивната морфолошко - анатомска организација како и нивниот биохемиско - физиолошки строеж.
 
15

уредувања