Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
==Филмска кариера==
[[Image:LanzaGrayson.jpg|right|thumb|200px|Марио Ланца во улога на Пинкертон со [[Кетрин Грејсон]] како Цио-Цио Сан во ''[[Мадама Батерфлај]]'' во филмот ''[[Љубимецот на Њу Орлеанс]]'' (1950)]]
Според договорот со МГМ, Ланца требал да се посвети на студиото шест месеци. Отпрвин Ланца успешно ја комбинирал филмската со оперската кариера, инзвонредно изведувајќи два пати во ''[[Мадама Батерфлај]]'' за Оперското здружение на Њу Орлеанс во април 1948. Продолжил да изведува и на концерти, соло и како дел од триото [[Бел Канто (трио)|Бел Канто]] со Џорџ Лондон и Франсес Јинд. Во мај 1949 почнал и да снима плочи во РКА Виктор. Меѓутоа, заради големиот успех во неговите први два филма, ''[[Тој полноќен бакнеж]]'' и ''[[Љубимецот вона Њу Орлеанс]]'', како и заради успехот со плочите, неговата слава пораснала во огромна мера.
 
Во 1951 Ланца го одиграл [[Енрико Карузо]] во филмот ''[[Големиот Карузо]]'', а со тоа Ланца и самиот филм повторно доживеале голем успех. Популарноста на Ланца истовремено го изложувала на критиките на некои музички критичари, меѓу кои и оние кои го фалеле до пред некоја година.