Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Додадени 80 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:Mario Lanza Pinkerton.jpg|thumb|300px|right|Марио Ланца како Пинкертон од ''[[Мадама Батерфлај]]'']]
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот ''[[Големиот Карузо]]'' (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, heЛанца wasуживал immenselyнеизмерна popularпопуларност andи hisнеговите manyснимки recordingsи areденес stillвисоко prizedсе todayвреднуваат.
 
==Оперска кариера==