Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Одземени 14 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Image:Mario Lanza Pinkerton.jpg|thumb|300px|right|Марио Ланца како Пинкертон од ''[[Мадама Батерфлај]]'' во 1948]]
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот ''[[Големиот Карузо]]'' (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, he was immensely popular and his many recordings are still prized today.
 
* ''[[Крилата победа (пиеса)|Крилата победа'']], [[1944]] (во хор)
* ''[[Тој полноќен бакнеж]]'', [[1949]]
* ''[[ЗдравицатаЗдравица наво Њу Орлеанс]]'', [[1950]]
* ''[[Големиот Карузо]]'', [[1951]]
* ''[[Затоа што си моја]]'', [[1952]]