Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Додадени 14 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
 
с
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот ''[[Големиот Карузо]]'' (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, he was immensely popular and his many recordings are still prized today.
 
==Оперска кариера==
==Operatic career==
Роден '''Алфредо Арнолд Кокоца''' во [[Филаделфија]], [[Пенсилванија]], бил изложен на опера и пеење уште од мали нозе, а на 16-годишна возраст неговиот талент бил воочлив. Татко му Антонио Кокоца се родил во Филињано, Италија и се преселил во Америка кога имал 16 години. Започнувајќи со локални оперски продукции во Филаделфија, Алфредо Кокоца подоцна бил приметен од диригентот [[Сергеј Кусевицки]], кој му доделил полна стипендија на Беркширскиот музички фестивал во [[Тенглвуд]] во [[Масачусетс]]. Кусевицки подоцна му рекол на Ланца: „Имаш глас што се слуша еднаш на сто години“.