Разлика помеѓу преработките на „NGC 2403“

Одземени 3.803 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if +{{subst:#if)
(Automated import of articles)
 
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if +{{subst:#if))
|привиден сјај Ч=8,9
|површински сјај=14,4
|привидни димензии={{#if: 23,4|23,4' x|}} {{#if: 11,8|11,8'|{{#if: 23,4|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Вилијам Хершел]]
|датум на откривање=[[1 ноември]] [[1788]]
|алтернативни ознаки=UGC 3918{{#if: MCG 11-10-7|,|}} MCG 11-10-7{{#if: CGCG 309-40|,|}} CGCG 309-40{{#if: IRAS 07321+6543|,|}} IRAS 07321+6543{{#if: KARA 197|,|}} KARA 197{{#if: CGCG 310-3|,|}} CGCG 310-3{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 2403''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Жирафа (соѕвездие)|Жирафа]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 3918|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2403 се споменува и како UGC 3918{{#if: MCG 11-10-7|, MCG 11-10-7{{#if: CGCG 309-40|, CGCG 309-40{{#if: IRAS 07321+6543|, IRAS 07321+6543{{#if: KARA 197|, KARA 197{{#if: CGCG 310-3|, CGCG 310-3{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Вилијам Хершел|Објектот е откриен на [[1 ноември]] [[1788]] година од страна на [[Вилијам Хершел]]{{#if: рефлекторски телескоп|, со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 2403 е од видот SBc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 8,5|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,5 mag{{#if: 8,9|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,9 mag{{#if: 14,4|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 14,4 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 8,9|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 8,9 mag{{#if: 14,4|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 14,4 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 14,4|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 14,4 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 23,4|{{#if: 11,8|NGC 2403 има привидни димензии од 23,4' х 11,8'.|NGC 2403 има само една позната привидна димензија, која изнесува 23,4'.}}|{{#if: 11,8|NGC 2403 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11,8'.}}|}}{{#if: 23,4|{{#if: 8,5|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 8,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 14,4|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 23,4|{{#if: 8,5|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 8,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 14,4|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: 7 h 36 m 50,6 s|Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 7 h 36 m 50,6 s{{#if: + 65° 36' 6"|, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 65° 36' 6".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: + 65° 36' 6"|Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува + 65° 36' 6".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: 127|[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 127°.|}}{{#if: 127|{{#if: 8,5|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 8,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 14,4|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 23,4|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 2403 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 21396. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 21; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 4120. {{#if: 1330|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1330.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
{{#if: Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|== Користена литература ==
* Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|}}
 
== Надворешни врски ==